Nevědomost je největší nepřítel aneb reportáž z akce „Informační stánek ŘSD“ v Jílovém u Prahy

V pondělí 21. 10. 2019 se na náměstí v Jílovém u Prahy konala akce Ředitelství silnic a dálnic, které jsme se s kamarádem rozhodli účastnit, protože jsem se chtěli dozvědět argumenty varianty této dálnice, ačkoliv jsme její odpůrci.

ŘSD bylo v minulosti vyčítána špatná komunikace s veřejností, takže takovou akci jsme uvítali, zřejmě se snaží ale ouha akce byla naplánována na pondělí, kdy je většina lidí v práci a v říjnu, takže se nezúčastnilo mnoho chatařů. Celkově bylo oznámení na akci málo vidět, 11 dní na úřední desce na internetu v Jílovém, na FB ŘSD nic..ani jako událost. Má to tedy takto cenu?

Navíc zase celá povaha informační akce byla založena na tom, že s tímto projektem souhlasíte, takže naše dotazy nebyly zodpovězeny a v zásadě nám na všechny otázky níže odpověděla buď, že to není v její kompetenci, že máme obrátit na tiskovou mluvčí nebo že si máme vytáhnou z
internetu rozhodnutí vlády.

A na co jsme se ptali?
Hlavně jako první nás zajímalo, PROČ je tato varianta prezentována jako jediná možná a finální, když víme, že má spoustu chyb, byla několikrát odkládána a zpochybněna a ještě se dá zvrátit.

PROČ nebyl zjišťován veřejný zájem, obzvlášť poté, co se zjistilo že spousta obcí i majitelů objektů a pozemků je proti.

Jsme přesvědčováni, že dálnice je přínos pro obce, ve skutečnosti je to ale naopak, bude k ní komplikovaný přístup, příkladem je obec Jesenice, kde dálnice končí, a už dnes jsou tam kolony. Paní nám tvrdila, že až se to někdy v budoucnu napojí na okruh, tak to bude lepší, my jsme oponovali, proč stavět něco, o čem už dopředu víme, že s tím budou komplikace.

JAK bude dálnice financována? Ze soukromého sektoru, bude to vypadat tak, že si různé firmy rozdělí úseky a budou z nich profitovat po dobu 25 let, a pak to připadne v nějakém stavu státu.

JAK se bude řešit zničení zásob vody, obzvlášť v dnešní době, kdy je vody čím dál méně? Ve štolách, které jsou v okolní krajině se zadržuje voda, která by mohla v budoucnu zásobovat, stavba dálnice je zničí. Paní odpověděla, že stejně voda není, – oops, tak to je snad nejhorší odpověď na mém seznamu.

A můžem si Vaše odpovědi natočit? “Ne, vedení mi vyloženě zakázalo abych s točením souhlasila”. Dobře, škoda, paní sice pracuje ve státní firmě a pokud koná ve veřejném zájmu, točit podle mně můžem, ale když jinak nedala…je to jenom člověk A co by jako člověk řekla celkově na tu tuto stavbu? “Nevím, já jen dělám, co mi kdo řekne”. Možná ten problém začíná už u tohoto přístupu.

Zajímejte se osvoje okolí, buďte odvážní a komunikujte spolu.

Tento článek vyjadřuje náš názor, máme rádi svůj kraj, přírodu a chceme ji uchovat.

Petra Tvarůžková
Oldřich Dvořák