Tisková zpráva AD3 – Středočeská dálnice D3 dopravní problémy neřeší

Dálnice D3 dopravní problémy středních Čech neřeší, shodli se občané v debatě

Tisková zpráva iniciativy Alternativa středočeské D3

14.6. – Praha – východ, Benešovsko, Voticko

Region jihu středních Čech potřebuje zlepšit dopravní situaci, dálnice D3 ale řešení nepřinese. Na tom se na schůzce v Jílovém u Prahy 8.6. shodla asi šedesátka občanů, zástupců spolků a obcí z regionu. Vyzvali pak všechny, kteří chtějí situaci řešit, aby se připojili k iniciativě Alternativa středočeské D3.

Zástupci iniciativy představili současný stav přípravy dálnice D3 a modernizace silnice I/3 a možná alternativní řešení. V diskuzi opakovaně zazněla obava z nešetrné, nelogické a neekonomické Západní varianty D3, včetně doplňkových staveb jako Václavická a Vestecká spojka. Největším problémem D3 v Západní variantě zůstává vznik nové zátěže hlukem a smogem v místech touto zátěží dosud nedotčených. Zazněla také varování před netransparentními postupy při jednání Ředitelství silnic a dálnic s dotčenými obcemi.

„Ze setkání ŘSD s obcemi víme, že používají neférové taktiky, nejednají veřejně, dávají nereálné sliby nebo se uchylují k nátlakovým metodám.“ charakterizoval nevybíravost jednání Roman Andres z Vrchotových Janovic, člen koordinační skupiny iniciativy a doporučil všem dotčeným obcím: „Za své námitky se musíte postavit už teď. Až bude hotové územní řízení, zahloubení stavby, tunely i protihlukové stěny budou dané a ŘSD je nebude chtít měnit.“

„Když už dálnice stojí, ŘSD není vůbec ochotné řešit problémy s hlukem. Léta slibují protihlukové zdi a vymlouvají se na další nutná měření. Kdyby nezasáhla Evropská komise, neposunuli bychom se u nás v Jesenici nikam.“ uvedla Renata Voláková z Jesenice u Prahy, kde již stojí Pražský okruh. Upozornila také, že protihlukové zákony nechrání občany dostatečně: „Protihlukové limity se v minulosti uměle zvyšovaly. Měření se zprůměrují – ve výsledku vám hluk z dálnice ruší spánek ještě kilometry daleko,“ uvedla svou praktickou zkušenost.

„Politici a ŘSD nám prodávají dálnici D3 jako hotovou věc. Náš kraj ale potřebuje jiná řešení. Vyzýváme proto všechny, kdo si váží čisté přírody, zachovalé krajiny a klidných obcí jihu středních Čech, aby podpořili Alternativu středočeské D3 prostřednictvím podpisu prohlášení na našich stránkách,“ apeluje Pavel Hrabec, člen koordinační skupiny a předseda spolku Krajina 2000.

Alternativa středočeské D3 je nezávislá, nepolitická iniciativa občanů, spolků a obcí regionu jižní části středních Čech. Podporovatelé iniciativy sdílí názor, že pro dopravní obslužnost našeho regionu je třeba zejména hustá, pravidelná, spolehlivá a rychlá veřejná doprava, kvalitní lokální silniční síť a obchvaty obcí. Budování dálnice D3 nevyřeší dopravní problémy regionu, naopak je bude ještě více komplikovat.

Kontakt pro novináře:
Roman Andres
info@alternativad3.cz
tel. 732 906 107

Tizková zpráva ke stažení (PDF)