Tisková zpráva AD3 – Splňte sliby v krajské dopravě, vyzývají spolky Starosty a nezávislé

Středočeský kraj, 25.10.2016

Spolky sdružené v iniciativě Alternativa středočeské D3 včera dopisem vyzvaly krajské zastupitele ve středočeském kraji za Starosty a nezávislé, aby se při přípravě programového prohlášení Rady kraje zasadili o účinné řešení dopravních problémů.

„Starostové a nezávislí dávali před volbami rozumně přednost řešení místních problémů, třeba obchvatům na silnici I/3, před překotným prosazováním megalomanských záměrů jako je dálnice D3. Teď je na čase proměnit slova v činy.“ shrnul dopis jeden ze signatářů, koordinátor Alternativy středočeské D3 Ondřej Pašek.

Podle spolků je totiž akutně potřeba řešit zejména dopravní problémy v kraji, soustředit se na spolehlivou veřejnou dopravu, dostavbu obchvatů obcí a kvalitní místní silniční síť. Řada těchto řešení byla odkládána a jedním z často citovaných důvodů byla jejich nepotřebnost vzhledem k plánované dálnici D3. Začátek výstavby je přitom plánován až po roce 2023.(1)

Právě Starostové a nezávislí na předvolebních debatách pořádaných Alternativou středočeské D3 opakovaně vyjadřovali, že je třeba řešit řadu problémů dříve, než přijde na řadu úvaha, zda je výstavba D3 vůbec nutná. Nejprve je podle zástupců STAN potřeba dořešit pražský okruh, integrovat a zlepšit veřejnou dopravu kraje a Prahy, vystavět obchvaty obcí a zlepšit místní silniční infrastrukturu. Zástupci STAN také vyjádřili vůli podporovat z pozice Středočeského kraje občany a obce, kteří budou díky dálnici D3 čelit negativním dopadům na zdraví a životní prostředí.

„Politický styl Starostů a nezávislých nám dává naději, že Středočeský kraj přestane ignorovat vlastní občany a zastane se jich v situaci, kdy jsou ohroženi hlukem, prachem nebo znehodnocením vod. Aktivní dialog s občany musí být jedním z bodů Programového prohlášení Rady.“ doplňuje Pašek a dodává: „Kroky krajských politiků budeme bedlivě sledovat.“

Kontakty:
Mgr. Ondřej Pašek
koordinátor Alternativy středočeské D3
ondrej.pasek.11@gmail.com
608 381 602

(1) Zdroj: Ředitelství silnic a dálnic

Tisková zpráva ke stažení (PDF)