Tisková zpráva AD3 – Výsledky voleb ve středních Čechách dávají naději na řešení dopravní situace

Dobré umístění Starostů a nezávislých ve volbách dává šanci, že řešení dopravních problémů v kraji dostane přednost před výstavbou dálnice D3. Občanská iniciativa Alternativa středočeské D3 bude sledovat, zda strana své předvolební sliby splní.

Volby do krajského zastupitelstva přinesly dobré umístění Starostů a nezávislých, kteří skončili druzí se ztrátou jediného mandátu. S patnácti zastupiteli se tak velmi pravděpodobně stanou součástí koalice, která kraj povede.

Na předvolebních debatách v městech na trase dálnice D3 vyjádřili zástupci Starostů a nezávislých stanovisko, že prioritou je pro ně modernizace silnici I/3, dokončení Pražského okruhu na jihovýchodě města, integrace pražské a středočeské dopravy a dostavba dálnice D4. Teprve po realizaci těchto kroků je podle Starostů a nezávislých čas hodnotit, zda je dálnice D3 v navrhované trase přes Posázaví, Neveklovsko a Českou Sibiř nutná. Viktor Liška, jeden z kandidátů, nevyloučil, že by se v případě problematických míst na trase plánované dálnice znovu otevřelo její umístění v krajských Zásadách územního rozvoje.

Ondřej Pašek, jeden z koordinátorů iniciativy Alternativa středočeské D3 k tomu dodává: „Gratulujeme Starostům a vítáme, že se do vedení kraje dostane svěží, racionální pohled. Budeme ale pečlivě sledovat, zda mají Starostové a nezávislí dostojí svým slibům a budou žádat dokončení všech těchto klíčových kroků dříve, než začnou první kroky k realizaci dálnice D3.“