ALTERNATIVA STŘEDOČESKÉ D3
Iniciativa za účelné a hospodárné řešení dopravy ve středních Čechách
loading

Aktuality

Kdo brzdí řešení dopravních problémů v regionu a přitom prosazuje předraženou středočeskou D3?

1. 9. 2016 (Tisková zpráva)

Benešovsko: reakce iniciativy Alternativa středočeské D3 na vyjádření ministra dopravy Dana Ťoka pro ČTK.

Ministerstvo dopravy slibuje dálnici v nedohlednu, místo aby napravilo situaci na silnici I/3 a především vystavělo obchvaty obcí, kde doprava ohrožuje lidi. Jaká je šance úspěšně postavit 60 km nové dálnice s mosty a tunely, když si ŘSD dosud neporadilo s mnohem méně nákladnou trasou silnice I/3 a méně náročnými obchvaty obcí?

Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) je v případě středočeské D3 optimistou. Tento kontroverzní projekt je však díky přes 30 let trvání příprav pro dnešní potřeby nevyhovující a pro svoji zastaralost a neaktuální podklady by potřeboval přinejmenším důkladně přepracovat. Existují i důvodné obavy, že dálnice D3 v izolované trase dopravní problémy středních Čech neřeší a může je naopak prohloubit. Tvrzení, že „silnice I/3 z Prahy na Tábor nyní neexistující dálnici nahrazuje“ platí jen velmi omezeně. Silnice I/3 naopak zajišťuje především dopravní obslužnost sídel v regionu a tranzitní dopravu přejímá jen částečně a to zejm. ve špičkách. Uvažovaná dálnice naopak přitáhne velkou intenzitu tranzitní dopravy a dopravní obslužnost regionu zajistí pouze minimálně, nebo jí dokonce zkomplikuje. Zavádějící je už samotné označení „dálnice z Prahy na Tábor“, neboť dálnice v uvažované západní trase do Prahy nevede. Má končit na nedostavěném pražském okruhu, kde řidiči skončí v obrovské dopravní zácpě u Jesenice. Šedesátikilometrovou trasu např. z Olbramovic do centra Prahy lze při tom v pohodlí absolvovat vlakem za méně, než padesát minut.

Termín stavby je již poněkolikáté odložen a reálně se může stavět až po přiznání finanční podpory z EU fondů, avšak není vůbec jisté, zda bude tento kontroverzní projekt podpořen. Neustále se zvyšující náklady na tuto část D3 dosahují neuvěřitelných 60 miliard Kč (1 mld. Kč/1 km). Pro srovnání: na celé D3 je to 500 milionů Kč/1 km a v Německu je to v přepočtu 280 milionů Kč/1 km, což už je v podstatě v relaci i s dalšími stavbami dálnic v ČR. Řeči o uspíšení stavby mají zřejmě před krajskými volbami povzbudit voliče ANO, za něž ministr Dan Ťok vystupuje. Neustále omílané (a odborně nepodložené) tvrzení o výhodnosti západní trasy dálnice odvádí pozornost od tristní situace na silnici I/3 a jakýchkoliv dalších alternativ na východě území, kde např. tolik potřebný obchvat Olbramovic blokuje kolize stavby s pozemky Andreje Babiše (Čapí hnízdo).

Alternativa středočeské D3 je nezávislá iniciativa občanů, spolků a obcí. Podporovatelé iniciativy sdílí názor, že pro dopravní obslužnost regionu je třeba zejména vybudovat obchvaty obcí na silnici I/3, a její další modernizace, kvalitní lokální silniční síť, a spolehlivá a rychlá veřejná doprava. Tato iniciativa hájí zájmy celého dotčeného území a distancuje se od postojů typu „ne pod naším oknem“. Vymezujeme se proti těm, kdo brzdí řešení místních dopravních problémů a přitom prosazují předraženou dálnici.

Původní reportáž zdehttp://www.ceskenoviny.cz/zpravy/tok-stredoceska-cast-d3-by-se-mohlazacit-stavet-za-ctyri-roky/1387472

Zlepšuje skutečně Středočeský kraj dopravu?
18. 3. 2020
Středočeský kraj pro zlepšení dopravní situace v…
Středočeská dálnice v roce 2024? Nereálné!
21. 7. 2019
Zahájení stavby středočeské D3 v roce 2024 je…
Ministerstvo dopravy propaguje kontroverzní dálnici na úkor místních lidí
17. 7. 2019
Ministerstvo dopravy proti lidem v regionu. Na…
Jesenice nesouhlasí se středočeskou dálnicí D3. Není zdaleka sama.
26. 5. 2019
Dne 23. května proběhla v Jesenici u Prahy beseda…
Projekt středočeské D3 ohrožuje rekreační zázemí Pražanů
28. 8. 2018
Jen málokdo nezná Posázaví, tradiční rekreační…
Válka o vodu v ČR začíná! Které ministerstvo bude na straně lidí?
18. 7. 2018
Žluté trávníky, vyprahlé zahrady, mrtvé lesy,…
Zanedbaná a nebezpečná silnice I/3, tzv. Benešovská
22. 2. 2018
Dne 21. února 2018 se na silnici I/3 u Bystřice…
Lobbisté a spekulanti si brousí zuby na dálnici D3
24. 4. 2017
Spolek pro výstavbu D3 a R4 svolal na dnešek do…
Splňte sliby v krajské dopravě, vyzývají spolky Starosty a nezávislé
25. 10. 2016
Spolky sdružené v iniciativě Alternativa…
Babišův týdeník manipuluje s krajskými volbami
23. 9. 2016
Týdeník 5plus2, jeden z titulů mediálního domu…
Starostové: špatnému projektu D3 se budeme aktivně bránit
9. 9. 2016
Na pozvání iniciativy Alternativa středočeské D3…
Dálnice D3 dopravní problémy středních Čech neřeší, shodli se občané v debatě
14. 6. 2016
Region jihu středních Čech potřebuje zlepšit…